Odszkodowanie za pożar budynku

Odszkodowanie po pożarze budynku

W przypadku domagania się odszkodowania za uszkodzenia nieruchomości lub ruchomości koniecznym jest weryfikacja sumy ubezpieczeniowej. To od niej zależy wysokość przyznanego odszkodowania.

Odszkodowanie za szkodę wskutek pożaru w gospodarstwie rolnym wiąże się z wypłatą odszkodowania w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia budynków gospodarczych, zaś pożar domu, mieszkania itp. są przypadkami, kiedy wypłaty odszkodowania możemy się domagać w sytuacji, gdy posiadamy wykupioną odpowiednią, ale nieobowiązkową polisę. Ponadto ubezpieczyciel może decydować o sposobie regulacji warunków umowy, co oznacza, że warunki wypłat odszkodowania będą się różniły w zależności od tego na jakie Towarzystwo Ubezpieczeń się zdecydujemy. Przed złożeniem wniosku o odszkodowanie warto dokładnie sprawdzić warunki ubezpieczenia, aby dowiedzieć się, czy polisa obejmuje zniszczenia spowodowane pożarem.

Zgodnie z art. 67 ust. 1 ustawy z dnia 22.05.2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U.2023.2500 t.j.) „z tytułu ubezpieczenia budynków rolniczych przysługuje odszkodowanie za szkody powstałe w budynkach na skutek zdarzeń losowych w postaci: ognia, huraganu, powodzi, podtopienia, deszczu nawalnego, gradu, opadów śniegu, uderzenia pioruna, eksplozji, obsunięcia się ziemi, tąpnięcia, lawiny lub upadku statku powietrznego”.

Ważnym elementem dochodzenia odszkodowania za powstałe szkody wskutek pożaru jest posiadanie dokumentacji potwierdzającej straty oraz szkody, zdjęcia zniszczeń, rachunki za naprawę czy też ocenę rzeczoznawców. Warto zadbać również o wydanie notatki straży pożarnej, która jako pierwsza ustala przyczynę pożaru i o ustalenie czy zrobiła to prawidłowo.

Odszkodowanie za pożar domu – gdzie po pomoc?

Adwokat Adrian Sadaj zapewnia kompleksową obsługę i pomoc w zakresie dochodzenia kwot odszkodowania, co znacząco zwiększa szansę na uzyskanie odpowiednego odszkodowania za uszkodzenie pojazdu wskutek wypadku. Ponadto w zakresie określenia uszkodzeń w pojeździe stale współpracujemy z rzeczoznawcami.

Odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń wynika z treści art. 805 § 1 k.c. Zgodnie z tym przepisem przez umowę ubezpieczenia ubezpieczyciel zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę. Świadczenie ubezpieczyciela polega w szczególności na zapłacie: przy ubezpieczeniu majątkowym – określonego odszkodowania za szkodę powstałą wskutek przewidzianego w umowie wypadku
(art. 805 § 2 pkt. 1 k.c.).

Należy pamiętać, aby przed zawarciem umowy polisy, zaznajomić się dokładnie z jej warunkami. Ubezpieczyciel w stosowanych wzorcach umownych może wyłączyć swoją odpowiedzialność np. w przypadku braku regularnych przeglądów kominiarskich czy też instalacji elektrycznej budynku.

Odszkodowanie po pożarze – zaniżone kwoty odszkodowania

Ponadto zaniżone kwoty odszkodowania wynikają również z niedokładnego sporządzenia protokołu szkody przez rzeczoznawcę ubezpieczyciela. Dlatego ważne jest sporządzenie nowego kosztorysu przez niezależnego rzeczoznawcę, który rzeczowo oceni stan uszkodzeń.

Najczęstszymi przyczynami zaniżonego odszkodowania za pożar to:

  • błędne określenie przyczyny pożaru;
  • zła wykładnia OWU;
  • uwzględnienie amortyzacji;
  • niedoubezpieczenie;
  • niedokładnie sporządzony protokół szkody;
  • nieuwzględnienie niektórych szkód w kosztorysie.

Ubezpieczyciel oceniając rozmiar szkód w uszkodzonych budynkach może ocenić szkodę jako częściową lub całkowitą. Przy ustaleniu szkody całkowitej – koszt naprawy przekroczyłby wartość całej nieruchomości. Zatem ubezpieczyciel wypłaca wtedy całą sumę ubezpieczenia, a polisa wygasa.

Szkoda częściowa zaś pozwala na naprawę uszkodzeń, a pełna suma ubezpieczenia nie zostaje wypłacona na rzecz poszkodowanego.

Dochodzenie odszkodowania na etapie przedsądowym, czy też sądowym to czasochłonny i złożony proces. Jednak może okazać się koniecznym warunkiem to uzyskania kwoty w pełni odzwierciedlającej powstałe szkody. Ważnym krokiem jest konsultacja z doświadczonym pełnomocnikiem, który przeprowadzi cały proces likwidacji, wyjaśni niejasności i zwiększy szanse na pomyślny wynik sprawy.

Adwokat Sadaj